Najciekawsze formy kredytów samochodowych

Dodane przez wlodek - wt., 10/06/2020 - 10:57

Kredyty samochodowe mogą – wbrew pozorom – znacznie różnić się od siebie. Niektóre z nich są nawet... całkowicie darmowe. Oczywiście wybór konkretnej formy zobowiązania nie ogranicza się wyłącznie do "widzimisię" Kredytobiorcy. Tu ogromne znaczenie ma jego zasobność portfela, wysokość zainwestowanego wkładu własnego i... przywiązanie do nowych samochodów. Jest zatem czynnik ekonomiczny ale i psychologiczny.

Standardowa forma kredytu samochodowego

Najprostszą formą kredytu samochodowego są te, które rocznie zaciągają tysiące Polaków. Model takiego zobowiązania jest dość prosty - zobacz cały proces na 17bankow.com/kredyty-samochodowe. Kredytobiorca zaciąga kredyt, wykorzystując w tym celu posiadany wkład własny, po czym spłaca go, najczęściej w równych ratach. Model ten jest korzystny dla większości Wnioskujących, gdyż zapewnia stabilną i przewidywalną spłatę, bez jednorazowego obciążenia budżetu. Z takiej formy spłaty korzystają też bardzo często firmy, które preferują stabilne obciążenie finansów przedsiębiorstwa i to bez ryzyka, że w którymś momencie mogłaby zostać zagrożona płynność finansowa środków pieniężnych.

Kredyt balonowy a czynniki psychologiczne

Ciekawą propozycją wprowadzoną przez niektóre banki w Polsce jest tak zwany kredyt balonowy. Ten dość oryginalny model finansowania zakupu samochodu jest przeznaczony dla osób, które posiadają odpowiednio duże środki a jednocześnie nie lubią przywiązywać się do kilkuletnich aut. Jak zatem wygląda taki Kredyt? Składa się on z trzech części. Pierwszą z nich jest wkład własny, który Kredytobiorca wpłaca już na samym początku. Jego wartość szacowana jest na 10 – 20 procent i zależy m.in od aktualnych wahań rynkowych. Drugim etapem spłaty zobowiązania są równe raty kredytowe, które spłaca się comiesięcznie przez np. 2.5 roku. Trzecim etapem jest rata końcowa, której wartość oscyluje w okolicach 15 procent całości. Klient może jej nie spłacać, o ile odda bankowi swoje zakupione auto i... weźmie sobie następne.

Kredyt "pół na pół"

Taki model finansowania zakupu auta jest dobrze znany zwłaszcza Klientom banków samochodowych. Jest on o tyle zasadny, gdyż nie obciąża w sposób długotrwały budżetu Klienta. Nietrudno się domyślić, że przeznaczony jest on głównie dla tych osób, które mogą cieszyć się dosyć sporą zasobnością portfela. Najczęstsze modele finansowania takiego kredytu to 50/50, 60/40 lub nawet 70/30. Cechą szczególną produktu finansowego jest to, że pierwsza rata zawsze jest co najmniej równa połowie wartości całego zobowiązania. Na uwagę zasługuje również fakt, że ze wszystkich trzech propozycji, to właśnie ta jest najtańsza i najkorzystniejsza finansowo.

Podsumowanie

Niezależnie od wybranego modelu finansowania, kredyt samochodowy zawsze trzeba spłacić. Powyższe warianty różnią się de facto wyłącznie sposobem obciążenia Kredytobiorcy i ponoszonymi z tego tytułu kosztami. Poza tym kredyty te łączy ze sobą konieczność wpłacenia określonego wkładu własnego, którego wysokość może być wyższa w przypadku wyboru preferencyjnego rozwiązania dla Klienta.